Co oznacza certyfikat FSC?

Wydarzenia w ostatnim czasie mogą prowadzić do smutnego wniosku, że drzewo pozyskuje się w sposób grabieżczy, niszcząc przy okazji puszcze i cenne starodrzewia. Czy powinniśmy mieć wyrzuty sumienia kupując produkty wykonane z drzewa lub przy okazji chociażby palenia w kominku?

Jak zwykle w całej historii jest ziarno prawdy, jednak mimo wszystko chcielibyśmy tym postem Was uspokoić.

Drewno jest jednym z najbardziej ekologicznych materiałów. Jest w 100% odnawialne i biodegradowalne, więc jeżeli decydujecie się na jego używanie możecie spać spokojnie :)

Lasy Państwowe to w Polsce główny „producent” drewna, ale również i opiekun. Drzewa są wycinane, jednak na ich miejsce sadzonych jest aż 500 mln sadzonek rocznie!

Nie popieramy wycinki cennych obszarów leśnych i uważamy, że te obszary powinny być szczególnie chronione jednak nie można stanowczo stwierdzić, że Lasy Państwowe działają jedynie na szkodę naturze.

Przytoczmy zatem kilka faktów:

1.Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

2. Zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe, niż pół wieku temu, a co za tym idzie zwiększa się też jego pozyskiwanie.

3. Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,5 % terytorium kraju, rosną na obszarze 9,2 mln ha. W połowie XX w. lasy zajmowały około 21 % obszaru Polski.

4.Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest zgodnie z zasadami: zachowania trwałości lasów, zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie, co potwierdzają międzynarodowe certyfikaty FSC i PEFC. 

5. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Stosowana jest zasada, iż drzew wycina się mniej, niż ich w tym czasie przybywa.

 

 

 

 

Podsumowując,choć niewątpliwie haniebnym jest fakt wycinania starodrzewia to z drugiej strony widać, że Lasy Państwowe dążą do zachowania trwałości, co potwierdza stale rosnąca powierzchnia lasów i zasobów.

Nasza firma pracuje na drewnie ze sprawdzonego źródła, które posiada certyfikat FSC

FOREST STEWARDSHIP COUNCIL

,,Jest  to  certyfikat przyznawany drzewnym produktom leśnym, takim jak meble, papier, pokrycia podłogowe, okna, drzwi, instrumenty muzyczne oraz bezdrzewnym produktom pochodzenia leśnego, takim jak syrop klonowy, kauczuk czy orzechy brazylijskie.

Główne kryteria FSC obejmują takie aspekty, jak: ochrona przed nielegalnym użytkowaniem i zabudową terenów leśnych, zapewnienie prawa do użytkowania zasobów leśnych ludności tubylczej i społecznościom lokalnym, ochrona zdrowia i bezpieczeństwa pracowników lasów, a także zapewnienie im możliwości zrzeszania się zgodnie z odpowiednimi konwencjami Międzynarodowej Organizacji Pracy (zasady te nie dotyczą pracowników firm przetwarzających drewno), zrównoważone pozyskiwanie zasobów leśnych, nie przekraczające poziomu, który trwale uniemożliwi ich odnowienie, ochrona rzadkich i zagrożonych gatunków oraz ich siedlisk, ograniczenie korzystania z chemicznych środków ochrony roślin (zwłaszcza z pestycydów), nawozów sztucznych oraz środków kontroli biologicznej, zakaz stosowania organizmów modyfikowanych genetycznie, ścisła kontrola i monitoring stosowania gatunków obcego pochodzenia, zachowanie lub poprawa stanu lasów o szczególnej wartości ochronnej, zakaz tworzenia nowych plantacji kosztem lasów naturalnych i półnaturalnych.” (źródło ekonsument.pl)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.